(Интервју) Билјана Василевска, овластен проценувач од областа на земјоделството: Новиот систем на осигурување, предвидува процената и исплатата на штетите да ги вршат субјекти кои за тоа се точно определени и стручни во својот дел од работењето

Земјоделското осигурување во нашата земја станува задолжително со закон, кој треба да стапи на сила во 2024 година. Новиот концепт на земјоделско осигурување предвидува формирање на осигурителен пул, чија цел ќе биде осигурување на земјоделското производство на сите земјоделци. Крајна цел на овој проект е сите засегнати страни да бидат задоволни, односно за определен период […]

(ВИДЕО) Закон за ЗАДОЛЖИТЕЛНО ЗЕМЈОДЕЛСКО ОСИГУРУВАЊЕ: Нема компромис со климатските промени – твоја одговорност е да го заштитиш сопственото производство и добиток!

Климатските промени се комплексен проблем, за чие решавање е потребно спроведување на активности на повеќе нивоа на човековиот, општествениот и економскиот живот. Владата на Република Северна Македонија изготви закон за задолжително осигурување во земјоделството, со цел воспоставување на систем на осигурување, кој ќе обезбеди ефикасен, брз и економичен пристап на заштита на лицата кои се […]

Британската кралица во тешка состојбa, Би-Би-Си ja прекина програмата и информира за состојбата на кралицата

Лоши вести доаѓаат од Бакингемската палата откако беше објавено дека кралицата Елизабета Втора е под постојан лекарски надзор и со лоша здравствена состојба. Би-Би-Си ја прекина редовната програма и моментално емитува само вести за кралицата. Исто така, локалните медиуми јавуваат дека е откажана ноќната смена на чуварите во Бакингемската палата. Пред портите на замокот Балморал […]

Спасени двајца Македонци, се трага по уште еден кој вчера исчезна во морските води во Грција

Спасени се двајца Македонци, од тројцата кои вчера исчезнаа во морските води во близина на Халкидики во Грција. Во тек е акција на грчката крајбрежна служба, на грчкиот спасувачки тим и спасувачи волонтери кои продолжуваат да трагаат и по третиот од групата, 28- годишен македонски државјанин. Трите момчиња вчера скокнале од брод во морето за […]

СПЦ ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

Патријархот Порфириј на заедничката литургија денес во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. – Благодарение на вашите молитви воспоставивме единство, а сега браќа и сестри ви носиме уште една радост – Светиот архиерејски собор на Српската православна црква едногласно во пресрет на барањето […]

Гори магацин во кругот на поранешната фабрика „Треска“

Гори магацин во кругот на поранешната фабрика „Треска“, противпожарните единици се на терен, соопштија од Центарот за управување со кризи. Пожарот избувнал попладнево и зафатил пластични материјали, дрва, грмушки и отпад, што предизвикало густиот црн чад во центарот на Скопје. Досега нема пријава за повредени лица во пожарот.

Поевтинуваат дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Од вечерва на полноќ цената на дизелот се намалува за два денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство за 2,5 денари за литар. Цената на бензините останува иста. Според новата одлука на Регулаторната комисија, малопродажната цена на дизелот ќе биде 85,5 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 81,5 денари за литар. […]

Ние сме 1 836 713 жители, имаме и 51 лице над 100 години

Вкупното резидентно население на Република Северна Македонија, на 5 септември 2021 година изнесуваше 1 836 713 жители. Од нив, 50.4 % се жени, а 49.6 % се мажи. Според возрасната структура, најголем процент од населението 7 % – се во возрасната група од 40-44 години. Куриозитет е што е попишанo 51 лицe на возраст над 100 […]

По еден месец од руската инвазија на Украина 10 милиони Украинци иселени од дома

Обединети нации соопштија дека околу 10 милиони Украинци морале да ги напуштат своите домови поради руската инвазија. Координаторот на ОН за хуманитарни прашања и вонредни ситуации Мартин Грифитс изјави дека околу 6,5 милиони луѓе се внатрешно раселени во Украина. Останатите 3,5 милиони луѓе излегле надво од границите на Украина. Тој додаде дека бегалската криза има „најважен […]

Објавен огласот за финансиска поддршка за електрична енергија за лицата со ниски примања

На веб-страната на Министерството за економија објавен е јавниот повик за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лицата со ниски примања, а обезбедени се 60 милиони денари за оваа цел. Според јавниот оглас, објавен на веб-страната на Министерството за економија, лицата со ниски примања се стекнуваат со финансиска поддршка преку намалување на месечната сметка […]