MВР: Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни  работи денеска соопшти дека согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 122/2021 на 03.06.2021 кој стапи на сила на 11.06.2021, а ќе отпочне со примена од  01.07.2021,  важноста на пасошот, дипломатскиот пасош и […]

Спасовски: Вработените во МВР кои оствариле прекувремена работа ќе добијат по 27.182 денари бонус

„Денеска на 4.471 вработени во Министерството за внатрешни работи, кои оствариле над 150 часови прекувремена работа во текот на 2020 година,ќе им биде исплатена бонус платата во поединечен нето износ од 27.182 денари. За оваа намена од буџетот на МВР издвоивме 121.530.722 денари, односно 135.033.142 денариво вкупен бруто износ со вклучен данок, средства плански обезбедени […]

Денеска нема починато лице од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19. Во денешната статистика што ја објави Министерството за здравство, не е евидентиран починат пациент од оваа болест. Регистрирани се 34 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 838.323 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата […]

Од вечерва нема полициски час

 Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки: – Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на движење на лица и возила од јавен превоз на територијата на Република Северна Македонија. – Исто така […]

ГП „Евзони“ кон Грција од утре се отвора за граѓаните на С. Македонија со негативен ПЦР тест, писмен доказ за примени вакцини или позитивен ИГГ

ГП „Евзони“ кон Грција од утре се отвора за граѓаните на С. Македонија со негативен ПЦР тест, писмен доказ за примени вакцини или позитивен ИГГ, соопшти премиерот Зоран Заев попладнево преку својот фејсбук профил Тој посочува дека за тоа бил информиран од грчкиот колега Киријакос Мицотакис.

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани

 Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците , 13 Мај 2021 година (четврток), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика, воедно, на граѓаните од муслиманска вероисповед во Република Северна Македонија, им го честита […]

MЗ: Оздравени 1178 пациенти, нови 324, а починале 26 лица

Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на Ковид 19 во:-Скопје 110 -Куманово 44 -Охрид 18 -Струмица 17 -Прилеп и Тетово 13 -Штип 11 -Битола, Велес и Кичево по 10 -Свети Николе 9 -Кочани и Виница по 8 -Радовиш 6 -Гостивар и Дебар по 4 -Кавадарци, Гевгелија, Ресен, […]

Oд утре, 5. мај, полицискиот час ќе започнува од 23 часот

На денешната 68-ма седница Владата на Република Северна Македонија донела одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21:00 часот, ќе започнува од 23:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наредниот ден. Соодветно на овие измени угостителските објекти ќе бидат […]

Социјалиситичка партија на Еди Рама победи на парламентарните избори во Албанија

 Претседателот на Централната изборна комисија,(ЦИК), Илирјан Целибаши, ги соопшти резултатите од неделните избори, иако, како што рече, останува за пребројување на гласовите од неколку избирачки места во Тирана и Драч. Најголем број гласови на изборите добил политичкиот субјект – Социјалиситичка партија, 48,7 отсто што претворено во пратенички места значи 74. Изборната коалиција „ПД-Алијанса за промени“, […]

Oд утре забрана за движење од 21 часот, летните тераси на угостителските објекти да работат до 20:30 часот

На денешната седница Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19: -Од 28 април забраната за движење почнува од 21:00 и ќе трае до 5:00 часот наредниот ден. Исклучок од забраната и посебниот режим на движење се вечерните часови […]