ПОЗИТИВНО

(ВИДЕО) Културен шок: Еве што добиваат жените во Шкотска кога ќе се породат, мајка го отвори пакетот за бебе, а еве што имаше внатре…

Во секоја земја бремените жени различно се третираат. И додека во многу земји нема ниту бременост, ниту породилно, многумина доживуваат културен шок кога ќе видат дека во некои земји сето тоа постои и е стигнато до некое ниво, што многумина не можат ниту да го замислат. Eдна мајка од Шкотска на социјалната мрежа сподели видео […]

ЛИТЕРАТУРА

„Ние ја имаме судбината на Јозефа К.“ најдобар расказ на годинашниот конкурс „Живко Чинго“

Oпштина Охрид објави дека е избран најдобриот расказ на годинашниот конкурс за наградата „Живко Чинго“. „Расказот „Ние ја имаме судбината на Јозефа К.“ под шифра: „Обид на македонистот“, е најдобар на годинашниот конкурс „Живко Чинго“. Комисијата во состав: проф. д-р Димитар Пандев, претседател, м-р Перчо Божиновски, член и доц. д-р Мерсиха Исмајлоска, член, го издвои награденото дело со […]

Приказна: Родителска љубов

Кога син ми се запиша на правен факултет, се каравме речиси секој ден. Немаше ниту еден ден да помине без критики или напорни дискусии. Толку ме изморуваше сето тоа што не сакав ни да го видам, секој ден стануваше се погруб и поостар, а нашите односи целосно се заладија. Проблемот беше моето незадоволство од неговото […]

ЗАБАВА

Facebook Pagelike Widget

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ИНФОРМАЦИИ

ТАЖНИ ВЕСТИ