(ФОТО) Промовиран „Кој го уби Едгар Алан По“ на Владо Јаневски, психолошки роман со магична реалистичност

Новиот роман на писателот Владо Јаневски, „Кој го уби Едгар Алан По“ беше промовиран во кафе-книжарницата „Буква“ и веќе може да се најде во книжарницата „Или – Или“ . За романот зборуваше писателката Анета Тасова, а извадоци од романот читаше поетесата Емилија Тодорова. Авторот Јаневски пред публиката го претстави издавачот Ненад Стевовиќ. Се работи за […]

Eве зошто Јапонците се нација од соништата: Два воза специјално возеле до затворена станица за само една девојка да заврши средно училиште

Железничката станица Ками-Ширатаки која се наоѓа на северниот јапонски остров Хокаидо, пред многу години била затворена поради нејзината оддалечена локација и прекинувањето на транспортот со товарни возови. Сепак, Јапонската железничка служба се предомислила откако открила дека на една млада девојка ѝ е потребна оваа станицата за да оди во средно училиште секој ден. Со години […]

Сте слушнале ли за „учимизу“, необичен обичај што Јапонците редовно го практикуваат: Ги полеваат улиците и влезовите пред домовите со вода, а има и зошто

Ако некогаш ја посетите Јапонија, постои голема веројатност да бидете сведок на еден необчен обичај: Јапонците истураат вода на улиците или тротоарите. Овој необичен ритуал бил сосема вообичаена утринска активност (па дури и обврска) на граѓаните во Кјото, до средината на 70-тите години. Заедно со истурање вода, задолжително било и метењето. Многубројните улици таму најчесто […]

На родителите им треба помош: Малиот Љупче од кочанско треба да се оперира во Турција

Родителите на малиот Љупче од кочанско преку социјалните мрежи и медиумите бараат поддршка за да можат нивното синче Љупче да го оперираат. „Ова е Љупче, има 4 години и е роден со кифосколиоза ( искривување на ‘рбетот за околу 45°) пропратено со други коскени малформации. За жал искривувањето се влошува секојдневно, и за да се […]

Низ што сè поминуваат мајките со „ин витро”: Ерика Каје објави воодушевувачка фотографија што го покажува токму тоа

Патот до бебе за некои жени е сосема обичен и нормален природен процес, додека за други болен, тежок, неизвесен, но пред сè некогаш и единствен начин да добијат дете. Станува збор за процес кој е емоционално и финансиски исцрпувачки и потребна е голема поддршка и издржливост. Многу истражувања докажале дека жените кои се соочуваат со […]

На жените со „10 раце“ кои стигнаа до целта по потешкиот пат: Среќен 8 Март

Никогаш не им се заблагодаруваме и не им се восхитуваме доволно на жените. Особено не на успешните жени, а ги има многу. Секогаш поминуваат пропратно, а кога ќе дојде празникот 8 Март, сите сакаме да им честитаме, затоа што им е празник. Цути бизнисот со цвеќиња, особено закажаните ручеци и вечери по локални ресторани, славење, […]

Oд бегалец од Бања Лука до приходи од 10 милиони долари награди од турнири: Ова е приказната на Иван Љубичиќ, тренерот на Роџер Федерер

Животот на хрватскиот спортски херој воопшто не бил како животот на колегите тенисери од целиот свет. Неговата животна приказна сигурно заслужува да биде на филмско платно, особено затоа што започнува од голема неизвесност, како бегалец од Бања Лука, па стигна да биде тренер на еден од најпознатите тенисери во светот, но и не само тоа. […]

Ова се најбогатите луѓе во регионот на поранешна Југославија, на прво место е „кралот“ на осигурувањето

Според најновата листа што ја објави „Nedeljnik“, најбогат човек во регионот на поранешна Југославија е Дубравко Гргиќ, роден во Мостар, од Аграм групa. Гргиќ го нарекуваат „Крал на осигурувањето“, а вредноста на неговата компанија се проценува на 2,8 милијарди долари. Гргиќ е роден 1957 година во Мостар, а по студиите се преселил во Загреб, каде дипломирал […]

(ВИДЕО) Карпа во облик на слон доказ дека природата прави чуда

Карпа во форма на слон – креација на природата е дел од карпеста формација на архипелагот Вестмански Острови, сместен на околу седум километри од јужниот брег на Исланд. За да го видите ова природно чудо, ќе треба да изнајмите автомобил и да одите во обиколка на Вестманските острови, до кои се стигнува со траект. Кога […]

Maгистрираше со просек 10, докторираше и замина во Австралија: „Зошто и зошто да?!“ со Соња Енџекова Сопотска

За oние кои ја познаваат Соња Енџекова Сопотска, не требаат многу зборови да се опише, беше најдобрата ученичка, студентка, магистрираше со просек 10.00 и стана Доктор по филолошки студии. По потекло е од Струмица, до пред некое време заедно со семејството живееја во Скопје и, исто така заедно со нејзиниот сопруг, Атанас Сопотски и двете […]