Донација од САСА на меѓународниот ден на лицатa со попреченост

Донација од САСА на меѓународниот ден на лицатa со попреченост И оваа година, по повод 3. Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, САСА продолжи со својата континуирана поддршка наменета за овој важен сегмент од локалната заедница. Оваа година, преку својата Фондација за поддршка на одржливиот развој, САСА донираше опрема и материјали за Дневниот […]

Meсто по 1, Алкалоид донираше по два денари на детската клиника за секоја посета на „Чукни во дрво“

Првиот филм за „Алкалоид“ од 1950 година, најстарото кутиче и оригиналното одобрение за производство на лекот „Кафетин“; првите пакувања „Бекутан“, најстарите индустриски машини и голем број други компаниски експонати се поставени во изложбената поставка во Музејот на Град Скопје по повод 85-годишниот јубилеј на „Алкалоид“. „Јубилеите вообичаено ги одбележувавме во поширок состав, бидејќи ‘Алкалоид’ е […]

Истекува повикот „RISE“ за идеи за социјален бизнис и желба за учење

Истекува повикот за проектот „RISE“ кој се спроведува во регионот на Западен Балкан со цел да им понуди на младите луѓе програма преку која тие ќе ги развијат своите идеи, почнувајќи и од нула. Здружението за социјални иновации „АРНО“ апелира до младите луѓе да ги искористат последните 7 дена за аплицирање и да се пријават […]

Црвениот крст ќе им додели по 30 илјади денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Црвениот крст на Република Северна Македонија соопшти дека во знак на солидарност и хуман гест, на семејствата на загинатите во пожарот во ковид-центарот во Тетово ќе им додели еднократна парична помош во висина од 30.000 денари. -Црвениот крст на Република Северна Македонија уште еднаш длабоко сочувствува со семејствата на загинатите и повредените граѓани во трагичниот […]

АВМУ со донација за семејствата на починатите лица во пожарот во Тетово

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на денешната 25 седница за 2021 година, донесе Заклучок за доделување еднократна финансиска помош за семејствата на починатите лица во пожарот во модуларната болница за Ковид пациенти во Тетово, во висина од 60.000 денари по семејство. Финансиските средства ќе бидат уплатени на посебна наменска сметка на […]

Пекабеско со донација на прехранбени производи за граѓаните погодени од пожарите

Пекабеско донира над 5000 прехранбени производи за граѓаните кои живеат во областите зафатени од големите пожари. Донацијата е од програмата на компанијата за конзервирана храна, а се реализира во соработка со Црвениот Крст кој ги дистрибуира овие пакети со храна до најпогодените граѓани во опожарените подрачја ширум Македонија. Со ова Пекабеско се приклучи на големиот […]

Во Пехчево успешно реализирана акцијата „Едно капаче, една надеж“

Во Пехчево успешно завршена акцијата „Едно капаче, една надеж. Акцијата се реализираше на иницијатива на Организацијата на жени од Пехчево од каде информираат дека во рамки на истата собрани се над 300 килограми пластични капачиња, при што е обезбедена електрична количка за млад жител на оваа општина.   -Во оваа акција поттикната од нашата  организација учествуваа […]

„Roma Rock School“ организира кампања за бесплатно музичко образование за деца Роми

„Roma Rock School“ (RRS) Скопје, организира кампања за донации за деца Роми да можат да посетуваат БЕСПЛАТНО музичко образование. Досега се соберени $1678 од 30 донатори. Акцијата трае 18 дена (05-23 Април 2021) во кои треба да се соберат 5000 долари од најмалку 40 донатори. Доколку имате желба и множност донирајте и/или сподели ја информацијата […]

Вакцина за добра волја

Дали сме сите во хаос, или повеќе така ни одговара да кажуваме и да се „заразуваме“ едни со други со лошите работи што ни се случиле, не можам да знам, но знам дека денеска ме „освои“, возрасен човек, далеку постар од мене, кој ми стана во автобус, и ми го отстапи неговото столче. Првпат ми […]

ОМД им пиша на Нетфликс, Твитер, Амазон Прајм, Линкдин и повика за употреба на македонскиот јазик

„Прославувајќи го вчерашниот меѓународен ден на мајчиниот јазик, Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) им се обрати на дигиталните и технолошките тимови на некои од најголемите глобални брендови, со прашање дали имаат временска рамка за вклучување на македонскиот јазик на Нетфликс, Твитер, Амазон Прајм и на деловните страници ЛинкдИн“, соопштија од Обединетата македонска дијаспора (ОМД). „Во странство, […]