Лов на милион долари во САД: Граѓаните имаат шанса да ги заработат ако докажат дека снимиле вонземјани

Американската компанија „Ринг“ нуди неверојатни 1 милион долари награда за оној кој може да обезбеди научни докази за вистинска форма на вонземски живот. Компанијата е во сопственост на „Амазон“ и е позната по снимањето на срдечни средби и сомнителни посетители пред врата, а ова е нејзина нова, амбициозна иницијатива, која ќе се надоврзи на Ноќта […]

Родителите ги фотографирале своите првачиња, како изгледале пред и по првиот училиштен ден

Сите сакаме фотографии и објавуваме коментари за тоа како времето лета и колку брзо растат децата. Сето тоа е многу слатко и убаво. Сепак, она што ретко го гледаме е како изгледаат оние насмеани и среќни детски лица по првиот училиштен ден. Фотографиите навистина кажуваат повеќе од илјада зборови. Фејсбук страницата „Inspirational Quotes“ сподели колекција […]

(ВИДЕО) Не ги плашат децата дека ќе ги уапси полиција или дека ќе ги земе вештерка: Еве како Јапонците ги воспитуваат своите најмили за кога ќе пораснат да бидат самостојни и среќни луѓе

Eдно видео споделено од Американец, кој потекнува од Филипините и има сопруга Јапонка, открива фасцинантни аспекти за тоа како неговата сопруга ги воспитува децата според јапонската традиција. Тој го сподели своето изненадување бидејќи неговата сопруга пораснала и живеела во Јапонија, а сега ги применува овие традиционални методи и за своите деца. Првото изненадување доаѓа со […]

Папараците го „фатиле“ како се дружи со бездомници, често лутал низ градот… Сите пари на Кијану Ривс завршиле во добротворни цели

Канадскиот актер Кијану Ривс е познат по тоа што го игра главниот лик „Нео“ во популарната акциска трилогија „Матрица“, но и по тоа што на маногу начини се разликува од неговите колеги. Тој нема замок, вили и луксузни работи, живее едноставен живот и многу често може да се сретне на улица. Она што помалку се […]

Eве зошто Јапонците се нација од соништата: Два воза специјално возеле до затворена станица за само една девојка да заврши средно училиште

Железничката станица Ками-Ширатаки која се наоѓа на северниот јапонски остров Хокаидо, пред многу години била затворена поради нејзината оддалечена локација и прекинувањето на транспортот со товарни возови. Сепак, Јапонската железничка служба се предомислила откако открила дека на една млада девојка ѝ е потребна оваа станицата за да оди во средно училиште секој ден. Со години […]

(ВИДЕО) Културен шок: Еве што добиваат жените во Шкотска кога ќе се породат, мајка го отвори пакетот за бебе, а еве што имаше внатре…

Во секоја земја бремените жени различно се третираат. И додека во многу земји нема ниту бременост, ниту породилно, многумина доживуваат културен шок кога ќе видат дека во некои земји сето тоа постои и е стигнато до некое ниво, што многумина не можат ниту да го замислат. Eдна мајка од Шкотска на социјалната мрежа сподели видео […]

Село во Швајцарија нуди 58.000 евра на оној кој ќе се досели: Ова се условите

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина во недопрената природа. Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со депопулација поради недостиг на можности за работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската […]

Скопска свадба на векот: Боби Фарел од светски познатиот бенд „Бони М“ се оженил во Скопје

На фејсбук страницата „The Balkans“ објавена е интересна приказна за свадбата на Боби Фарел и Јасминa Шабан што во 1981 година се случила во Скопје, тогашна Југославија, а денес Северна Македонија. Медиумите ја нарекле свадбата „Скопска свадба на векот“, на церемонијата присуствувале 400 гости и околу 10.000 фанови и љубопитни граѓани. „Еве една интересна приказна, […]

Сте слушнале ли за „учимизу“, необичен обичај што Јапонците редовно го практикуваат: Ги полеваат улиците и влезовите пред домовите со вода, а има и зошто

Ако некогаш ја посетите Јапонија, постои голема веројатност да бидете сведок на еден необчен обичај: Јапонците истураат вода на улиците или тротоарите. Овој необичен ритуал бил сосема вообичаена утринска активност (па дури и обврска) на граѓаните во Кјото, до средината на 70-тите години. Заедно со истурање вода, задолжително било и метењето. Многубројните улици таму најчесто […]

На родителите им треба помош: Малиот Љупче од кочанско треба да се оперира во Турција

Родителите на малиот Љупче од кочанско преку социјалните мрежи и медиумите бараат поддршка за да можат нивното синче Љупче да го оперираат. „Ова е Љупче, има 4 години и е роден со кифосколиоза ( искривување на ‘рбетот за околу 45°) пропратено со други коскени малформации. За жал искривувањето се влошува секојдневно, и за да се […]