Ричард Бренсон стана првиот милијардер кој си се прошета до вселената

Британскиот милијардер Ричард Бренсон ја оствари животната желба и одлета до работ на вселената. Денеска со ракетен авион на неговата компанија „Вирџин Галактик“, Бренсон се искачи во височините, оставајќи го хоризонтот на Земјата во далечината. Милијардерот Бренсон летна од Ново Мексико, САД со авионот што го усовршуваше 17 години. На височина од 89 км, по […]

Приказната на оваа жена може да биде само инспирација: Ќе лета во вселената на 82 години заедно со Безос

82-годишната Вејли Фанк на 20. јули ќе патува во вселената заедно со Џеф Безос. Со ова таа ќе биде најстарата личност која патувала во вселената, соопшти компанијата „Блу Ориџин“. Таа ќе биде четвртиот патник на првиот лет организиран од компанијата за вселенски туризам, а покрај екипажот во тој лет ќе бидат и милијардерот Безос, неговиот […]

Како милијардерите го користат одморот: Некој сака во вселената, некој на дното на океанот…

Џеф Безос ќе патува во вселената, но тој не е единствениот магнат опседнат со екстремно хоби. Како што пишува Бизнис инсајдер многумина припадници на светската елита го поминуваат на „чуден“ начин своето слободно време. За неколку недели милијардерот Џеф Безос ќе го изведе најризичниот лет во неговиот живот, патувајќи до крајот на Земјата, веднаш до […]

НАСА објави видео-панорама oд Марс

Роверот на НАСА, „Упорност“, до Земјата испрати фасцинантни фотографии на кои се гледа панорамата на Црвената планета. Она што е посебно на овие фотографии со висока резолуција е тоа што тие фаќаат поглед широк 360 степени околу роверот. Фотографиите се направени помеѓу 15 и 26 април, па затоа на него се забележува и малот хеликоптер […]

Црна Гора ќе ги лечи туристите болни од Ковид 19 на државен трошок

Болничкото лекување за туристите кои ќе заболат од Ковид 19 за време на нивниот престој во Црна Гора ќе биде бесплатно, ќе има и можност за бесплатен ПЦР тест, а сите хотели ќе издвојат 10 проценти од сместувањето за можни случаи на ковид, објавија црногрските медиуми. Границите на Црна Гора се отворени за граѓаните од […]

(ФОТО) Вака изгледа животот во Јужна Кореја, во писоарите ставаат мраз, а само да видите како им изгледаат свадбите

Јужнокорејците се многу внимателни луѓе. Ставаат мраз во писоарите. Вака им изгледа библиотека со повеќе од 50 000 книги. Изведувачот е должен да ја заштити животната средина од бучава и прашина. Полициските станици им се многу мали, а се трудат да изгледаат достапни, но и љубезни. Вака изгледа вообичаен училишен ручек во Јужна Кореја. Единственото […]

Сè што треба да видите во италијанскиот рај: Чудесната Тоскана

Во централниот дел на Италија се наоѓа регионот, кој многумина го сметаат за најубав во земјата, Тоскана.  Овој регион е еден од најголемите и најважни во Италија, поради своето културно-историско и уметничко наследство. Сместен во Централна Италија, на северозапад се граничи со Лигурија, на север со Емилија-Ромања, на исток со Марке и Умбрија, на југ со Лацио. Површината која го зафаќа овој регион […]

(ВИДЕО) Не е за оние со слабо срце: Најдолгиот мост за пешаци во Португалија

Жителите на португалскиот град Арока се надеваат дека новоизградениот најдолг висечки пешачки мост во светот ќе привлече многу туристи, иако со сигурност оваа импозантна градба долга 516 метри ќе ја тестира храброста на секој кој ќе се реши да ја премине. Хуго Хавиер е еден од првите „среќници“ кој имаше можност да го помине најдолгиот […]

Oва е најдобрата земја за живеење во 2021 година

Според листата што ја објави американската медиумска компанија „U.S. News end World Report“, најдобра земја за живот во 2021 година била Канада. За да се направи ранг-листата „Најдобрите земји за живот, 2021 година“. биле анкетирани вкупно 17.326 лица од 36 земји на четири континенти – Америка, Азија, Европа и Африка, а биле рангирани 78 земји […]

Ама баш полна Месечина над Јужна Америка

Буенос Аирес, Сантијаго и Каракас, главните градови на Јужна Америка, ноќеска биле осветлени од полна Месечина, а фотографиите што доаѓаат од регионот се навистина неверојатни. Огромна блескава топка, или како што ја нарекуваат супер-Месечината се издигнала високо над Аргентина, Венецуела и Чиле. И додека за романтичните души се чинело дека ноќта никогаш не била потемна, […]