(ВИДЕО) Не ги плашат децата дека ќе ги уапси полиција или дека ќе ги земе вештерка: Еве како Јапонците ги воспитуваат своите најмили за кога ќе пораснат да бидат самостојни и среќни луѓе

Eдно видео споделено од Американец, кој потекнува од Филипините и има сопруга Јапонка, открива фасцинантни аспекти за тоа како неговата сопруга ги воспитува децата според јапонската традиција. Тој го сподели своето изненадување бидејќи неговата сопруга пораснала и живеела во Јапонија, а сега ги применува овие традиционални методи и за своите деца. Првото изненадување доаѓа со […]

(ВИДЕО) Културен шок: Еве што добиваат жените во Шкотска кога ќе се породат, мајка го отвори пакетот за бебе, а еве што имаше внатре…

Во секоја земја бремените жени различно се третираат. И додека во многу земји нема ниту бременост, ниту породилно, многумина доживуваат културен шок кога ќе видат дека во некои земји сето тоа постои и е стигнато до некое ниво, што многумина не можат ниту да го замислат. Eдна мајка од Шкотска на социјалната мрежа сподели видео […]

Село во Швајцарија нуди 58.000 евра на оној кој ќе се досели: Ова се условите

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина во недопрената природа. Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со депопулација поради недостиг на можности за работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската […]

(ВИДЕО) Карпа во облик на слон доказ дека природата прави чуда

Карпа во форма на слон – креација на природата е дел од карпеста формација на архипелагот Вестмански Острови, сместен на околу седум километри од јужниот брег на Исланд. За да го видите ова природно чудо, ќе треба да изнајмите автомобил и да одите во обиколка на Вестманските острови, до кои се стигнува со траект. Кога […]

(ВИДЕО) Гостите мора да поминат курс за преживување: Како изгледа нов апартман во леден хотел во Шведска?

„Icehotel“ во Шведска е дефинитивно еден од најстудените хотели во светот, а неодамна беше претставен и неговиот нов апартман. Овој хотел бил отворен пред пет години и работи во текот на целата година. Хотелот има бар, уметничка галерија и неколку апартмани. View this post on Instagram A post shared by ICEHOTEL Sweden (@icehotelsweden) Според податоците […]

Изгледа како фикција, но сепак постои и e едно од напосетуваните туристички места во Германија

Замокот Нојшванштајн (во превод: нова лебедова карпа) во Германија е една од најпосетуваните туристички атракции во Европа, а годишно го посетуваат околу 1,3 милиони луѓе. Тој бил инспирација за логото на Волт Дизни и замокот од цртаниот филм Заспаната убавица. Нојшванштајн е речиси три часа возење од Минхен. Отворен е во 1886 година, а изградбата […]

Морничава фотографија од кинескиот ровер на „темната страна“ на Месечината

Доколку се оди според планот, светската јавност наскоро би требало да добие повратна информација за она што кинескиот ровер „Јута-2“ го открил на таканаречената темна страна на Месечината. Имено, новинарот Ендрју Џонс во петокот на својот Твитер профил објави фотографија на која се гледа нешто како „коцка“, а е направена од камерата на роверот, и […]

Екскурзија до Титаник: Посетата на најпознатиот бродолом во светот чини 250.000 долари

Откако беше откриен на морското дно на Северниот Атлантик во 1985 година, Титаник го посетиле само мала група луѓе. „OceanGate Expeditions“ неодамна го најави своето второ патување до најпознатиот потонат брод на светот, а туристите и тим од истражувачи ќе одат до 4.000 метри под студената површина на океанот, каде што „специјалистите на мисијата“ заедно […]

Архитектонско чудо среде шума: Канцеларија од 72 квадратни метри каде многумина би сакале да работат

Шпанската архитектонска фирма „SelgasCano“ стои зад неколку интересни проекти низ целиот свет – од салите „Auditorio de Badajoz“, „Auditorio El Batel Cartagena“ и „Auditorio de Plasencia“ во Шпанија, преку згради во Лондон, Португалија и Лос Анџелес до училиште и центар за вакцинација во Африка. Најпосетен проект, сепак, е нивната канцеларија среде шума, односно во близина […]

Причини поради кои туристите ги бираат Малдивите за одмор

Прекрасниот архипелаг е омилен не само за романтичните, туку и за оние кои сакаат одмор во вистинска смисла на зборот. Недопрените плажи, луксузни вили на брегот и уживањето се вообичаени асоцијации за оваа дестинација. Секој кој еднаш ги посетил Малдивите, тешко дека нема да се врати. Постојат многу причини да ја посетите оваа далечна дестинација. […]