(ВИДЕО) Најопасниот музички инструмент на светот: Предизвикувал гадење и халуцинации?!

Редок инструмент кој го измислил Бенџамин Френклин во далечната 1761 година, е прогласен за „најопасниот инструмент на светот“ поради ефектот што го имал врз изведувачите и публиката. Идејата за стаклената хармоника, како што раскажуваат историчарите, Френклин ја добил кога видел друг музичар како свири на чаши полни со вода. Заинтригиран од изведбата, пронаоѓачот фиксирал стаклени […]

Низ што сè поминуваат мајките со „ин витро”: Ерика Каје објави воодушевувачка фотографија што го покажува токму тоа

Патот до бебе за некои жени е сосема обичен и нормален природен процес, додека за други болен, тежок, неизвесен, но пред сè некогаш и единствен начин да добијат дете. Станува збор за процес кој е емоционално и финансиски исцрпувачки и потребна е голема поддршка и издржливост. Многу истражувања докажале дека жените кои се соочуваат со […]

Целата болка на турскиот народ во една фотографија: Татко ја држи раката на својата петнаесетгодишна ќерка, затрупана од рушевините

На само една фотографија е прикажана целата болка што ја преживува турскиот и сирискиот народ по двата разорни земјотреси што ги погодија овие две земји – татко ја држи за рака својата 15-годишна ќерка, која е затрупана под рушевините на урната зграда. Адем Алтан, фотограф со 40 години работно искуство, од кои 15 за светската […]

Maгистрираше со просек 10, докторираше и замина во Австралија: „Зошто и зошто да?!“ со Соња Енџекова Сопотска

За oние кои ја познаваат Соња Енџекова Сопотска, не требаат многу зборови да се опише, беше најдобрата ученичка, студентка, магистрираше со просек 10.00 и стана Доктор по филолошки студии. По потекло е од Струмица, до пред некое време заедно со семејството живееја во Скопје и, исто така заедно со нејзиниот сопруг, Атанас Сопотски и двете […]

Ресторанот на семејството Јордановски во Чикаго повторно работи, ќерките си го исполнија ветувањето дадено на мајката: Вратите да бидат отворени

Семејниот ресторан на брачниот пар Бранко и Јелица Јордановски бил омиленото место за јадење на многу гурмани, откако побегнале од тешките времиња во поранешна Југославија и станале едни најпосакуваните готвачи во Чикаго. Кога Јелица Јордановска починала минатата година, на осумдесет и четиригодишна возраст, нејзините деца ѝ ветиле дека вратите на семејниот ресторан во Чикаго ќе […]

Научник која живеела 100 години открива 4 навики што ја спречуваат деменцијата: Како да му помогнете на мозокот?!

Рита Леви-Монталкини е италијанска научничка и добитничка на Нобеловата награда, позната по својата работа во областа на невробиологијата. Таа доживела повеќе од 100 години, починала во 2012 година, со што стана најстарата нобеловка на сите времиња. Рита е родена во 1909 година и пораснала во време кога жените немале поддршка да развијат кариера, но и […]

Зборува дури 24 јазици, a тоа што го работи нема врска со неговиот талент

Вон Смит (46) во моментот работи како чистач на теписи во САД за нешто помалку од 20 долари на час. Она што е интересно за него е што тој течно зборува осум јазици (англиски, португалски, шпански, руски, романски, бугарски, словачки и чешки), а може да разговара на дури 24 јазици. Како дете знаел само два […]

Ја продал кравата и… основал една од најпознатите компании во светот

Ништо не е невозможно ако го разбиеш калапот – е мотото на Чунг Ју-јунг, основачот на брендот „Hyundai“. Чунг бил најстарото од седумте деца и од раѓање му било судено да ја наследи скромната семејна фарма во Асана, град што моментално ѝ припаѓа на Северна Кореја. Сепак, тој многу рано го покажал својот бунтовен и […]

Садио Мане, фудбалерот кој гради болници и училишта и чисти џамии, a на секој жител на неговото родно село му дава по 70 евра месечно

Садио Мане е име за кое сигурно слушнале сите љубители на фудбалот, а фудбалерот на Ливерпул синоќа ја предводеше својата селекција до историски трофеј. Фудбалската репрезентација на Сенегал синоќа за првпат во историјата го освои Африканскиот куп на нации, откако Садио Мане го реализираше одлучувачкиот пенал во серијата. Тешко детствоМане израснал во многу сиромашно семејство, […]

(ВИДЕО) Најмодерна баба во светот, преку ден продава сирење, преку ноќ работи како „диџеј“

Шеесет и шестгодишната Донг Шунтао стана вистинска ѕвезда откако се појави видео на кое се гледа како таа работи како диџеј во бар во Чангши, во кинеската провинција Хунан. Работата да биде уште поинтересна, кинеската кул баба има редовна дневна работа како продавачка на тофу сирење. Веселата баба преку ноќ игра и „врти плочи“ со […]