Oва се најскапите часовници во светот, вистинско богатство во џеб или на рака

Денешните часовници често служат како неопходен моден додаток, но и симбол на општествениот статус. Без разлика дали станува збор за рачни часовници или џебни часовници, нивната основна функција одамна го надмина фактот дека тие служат само за покажување на точното време. Токму тоа го потврдуваат овие импресивни примероци на најскапите часовници во светот. 10. Breguet […]

Само на 5% им успеа. Го гледате ли „натрапникот“ помеѓу ружите?!

Дури и оние кои постојано се фалат со нивниот остар вид и добар фокус, не успеваат да ја решат оваа загатка бјавена на веб -страницата на унгарскиот илустратор на цртани филмови кој се претставува како Дудолф. Последната негова објава што ги „загреа мозоците“на луѓето е илустрацијата на која се гледа поле со црвени цвеќиња, но […]

Балкански балкон: Есенска верзија

Дојде есента, а во есен, се уште се чувствува по малку топлината од летото, но во тек се подготовките за зима. Како изгледа една балканска тераса деновиве погледнете на фотографиите направени од „bulgarian.daze“/ Фотографиите се објавени и на фејсбук страницата „The Balkans“ каде што многумина се согласија дека ова е „авентична“ балканска тераса, а уште […]

Пронајдете ја грешката на оваа фотографија: Цело време ни е пред очи

Логичките игри ви помогаат вашиот мозок да наоѓа решение на проблемите на најразлични начини. Доколку се уште не ја пронајдовте грешката на фотографијата, одговорот е во продолжение. Meтлата се чува во фрижидер?!

Дете добило прашање во училиште: „Мислев дека мојата учителка ќе биде…“ Одговорот ги засрамил родителите, па се извинувале

Животот со деца е како да се возите на различни ролери секој ден. Никогаш не знаете дали возењето во следниот момент ќе ве натера да врескате или да се смеете. Еве неколку „детски“ бисери кои ќе ви го разубават денот. Не сакал да му се намократ влечките, па ставил книжни ќеси на нозете и влегол […]

(ФОТО) Најпопуларните баба и дедо на Инстаграм: Eве зошто…

Никогаш не е предоцна за да бидете она што сакате да бидете, а затоа најголем доказ е овој брачен пар. Постар брачен пар од Германија одлучил да внесе бои во нивниот живот. Брит Кања и Гунтер Крабенхофт имаат многу фанови на Инстаграм, а нивниот број продолжува да расте. Според она што се гледа на фотографиите, […]

Во вторник започнува „Евровизија 2021“

Во услови на пандемија, во вторник, на 18 мај, ќе се одржи првото полуфинале на „Евровизија 2021“. Втората полуфинална вечер ќе се одржи во четврток, 20 мај, а големото финале во сабота, на 22 мај. Годинешниот домаќин е Холандија, откако нејзиниот претставникДанкан Лоренс победи на Евровизија 2019 во Тел Авив, Израел. По откажувањето на одржувањето […]

Многумина го погодија резултатот на оваа задача, обидете се и Вие

Математиката е природна наука и има четири основни операции – собирање, одземање, множење и делење … Сепак, изгледа дека не им омилена на многумина и не сите ѝ посветуваат внимание. Можете ли да го погодите резултатот на оваа фотогрфија?! Резултатот на оваа задача е 15. Честитаме ако погодивте.

Што не е во ред на оваа слика?!

На фотогафијата е типично семејство од 1950 тите години. Таткото седи и чита весник додека мајката со децата јадат на масата. Сепак не е е така совршено како што изгледа на прв поглед. На сликата има 12 грешки што можете да се обидете да ги најдете. A еве каде се и грешките: