Лов на милион долари во САД: Граѓаните имаат шанса да ги заработат ако докажат дека снимиле вонземјани

Американската компанија „Ринг“ нуди неверојатни 1 милион долари награда за оној кој може да обезбеди научни докази за вистинска форма на вонземски живот. Компанијата е во сопственост на „Амазон“ и е позната по снимањето на срдечни средби и сомнителни посетители пред врата, а ова е нејзина нова, амбициозна иницијатива, која ќе се надоврзи на Ноќта […]

Родителите ги фотографирале своите првачиња, како изгледале пред и по првиот училиштен ден

Сите сакаме фотографии и објавуваме коментари за тоа како времето лета и колку брзо растат децата. Сето тоа е многу слатко и убаво. Сепак, она што ретко го гледаме е како изгледаат оние насмеани и среќни детски лица по првиот училиштен ден. Фотографиите навистина кажуваат повеќе од илјада зборови. Фејсбук страницата „Inspirational Quotes“ сподели колекција […]

Постои една многу важна работа што ги разликува силните и слабите жени – забележал Зигмунд Фројд

Кога ќе речеме за некоја жена дека е силна, вообичаено пред очи ни излегува жената која ја познаваме и која оди кон својата цел, која не се сомнева ниту жали за ништо. Силната жена може да биде ранлива во душата, може да биде чувствителна и нежна за некои работи, да биде отворена и љубезна. Силната […]

Се верува дека ова растение привлекува пари како магнет: Ја нарекуваат „богатство во саксија“, особено ако стои на ова место

Пари, пари, пари – сите ги сакаме, нели? Па, што ако ви кажеме дека постои едно растение кое привлекува пари како магнет? Да, добро слушнавте! Со малку земја и вода ова магично растение може да ви донесе финансиски просперитет. Се работи за замија, позната и како „богатство во саксија“. Ова растение има неверојатна моќ да […]

Се разбираме ли и зошто не: Машки и женски стил на комуникација

Мажите и жените се различни во многу нешта. Снимките направени со магнетна резонанца покажуваат дека кога комуницираат мажите користат само два мозочни центрс. Жените пак, во комуникацијата користат седум мозочни центри. Тоа би изгледало како мажите да користат два фара, а жените кога комуницираат нивниот мозок наликува на новогодишна елка на која сите сијалички светат. […]

Има и видео: Брз чоколаден колач без печење

Доколку сакате да го подготвите убав чоколаден колач, а немате мнгоу време на располагање во продолжение погледнете го овој рецепт за кој ви требаат само 4 состојки и е без печење. Колачот се прави многу лесно, многу е вкусен и изгледа прекрасно. Со едноставен трик со чаша ќе добиете необичен прстенест облик, а ќе биде […]

Дали навистина содата е лек за сѐ, познат гастроентеролог одговара на најчесто поставуваните прашања

За содата бикарбона може да се прочитаат многу работи на интернет, како таа се користи како лек, за чистење во домаќинството и слично. Но, кога станува збор за здравјето, дали содата навистина има ефект, што е вистина, а што заблуда објасни гастроентерологот, професор д-р Војисалав Перишиќ во емисијата „Јутро“ на српската телевизија ТВ Прва. „Содата […]

(ВИДЕО) Инспектор Томе во „Куќен притвор“, нова хит серија

„Охо“ продукција ја најави новата македонска серија „Куќен притвор“, во која главната улога ќе ја има инспекторот Томе од „Преспав“. Серијата ќе се прикажува на Македонската телевизија, а се фокусира на животот и семејството на корумпираниот инспектор од пансионот на браќата Бузалевски. Главните улоги во новата серија ги глумат Горан Стојановски, Ирена Ристиќ, Сашко Коцев, […]

Седум начини на кои си го уништувате црниот дроб, а не ни знаете како

Фото: Julien Tromeur  Покрај познатите фактори на ризик како што се прекумерното консумирање алкохол и прекумерната употреба на лекови, постојат и други фактори кои можат негативно да влијаат на здравјето на црниот дроб. За да го заштитите здравјето на црниот дроб, не ги игнорирајте овие штетни навики, пишува „Ординација.хр“ Премногу газирани пијалоцид-р. Ентони Пуополо наведува […]

Рeцепт за чудотвoрен лек стар 2.500 години: „Moнашките капки“ спречуваат срцев удар, склероза, мигрена, висок крвен притисок…

Во урнатините на еден стар тибетски храм, експедиција на УНЕСКО во 1971 година пронашла рецепт за здравје напишан на глинени плочи. На плочите било напишано и како се користи овој лек, што според проценките е стар над 2,5 илјади години. Рецептот е преведен на речиси сите светски јазици, а многу истражувачи тврдат дека овој рецепт […]