Почина пејачот Васил Атанасов, познат по хитот „Кој нè раздели“

По подолго боледување почина фолк пејачот Васил Атанасов. Атанасов почина во Германија, а веста за неговото заминување ја споделија неговите пријатели кои преку Фејсбук се простуваат од него. Веста за смртта на Васил исто така ја потврди неговата сестра Ленка, која кажа дека откако тој веќе подолго време се борел со болестите, поради стресот што […]

Почина академик Богоми Ѓузел

Македонската академија на науките и уметностите со жалење известува дека денеска во 82 година од животот, почина академик Богомил Ѓузел, редовен член на МАНУ. По повод смртта на академик Ѓузел, МАНУ ќе одржи Комеморативна седница преку видеоконференциска врска со употреба на интернет-комуникација, за што јавноста дополнително ќе биде информирана. Академик Богомил Ѓузел, поет, раскажувач, драмски […]

Почина Тони Николовски

На 56 годишна возраст поради последици со заболување со Ковид 19, почина Тони Николовски. Николовски низ годините работел во МРТВ, Канал 5, А1 телевизија и Агенција Анадолија. Бил прв соработник на сопственикот на „А1 телевизија“, управител на „А2 телевизија“ и дел од сите проекти на „Фондацијата Рамковски“. По негова иницијатива и со негова поддршка во […]

Почина Марко Зврлевски, порaнешен Јавен обвинител на Република Македонија

По кратко боледување, денеска во Скопје, на 60-годишна возраст, почина Марко Зврлевски, поранешен Јавен обвинител на Република Македонија. Зврлевски беше роден на 04.12.1960 година во Дебар. Основно и средно образование заврши во Скопје, а дипломираше на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во  Скопје. Работното искуство го започна во Македонската академија на науките […]

Почина дипломатот и писател Трајан Петровски

На 82-годишна возраст вчера почина Трајан Петровски, поранешен амбасадор на СФРЈ и на Македонија во Египет, Турција, С. Арабија, ОАЕ, Узбекистан, Казахстан, Азербејџан и Киргистан. Петровски е првиот нерезидентен амбасадор на Репубилика Македонија деташиран во Анкара во јуни 1992 година. Како што соопшти Дипломатскиот клуб – Скопје, Петровски како исткнат дипломат над три децении со […]

Oд коронавирус почина пејачот и композитор Зафир Хаџиманов

Познатиот актер, пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина  како последица на  вирисот Ковид-19. Хаџиманов е роден на 25 декември 1943 година во Кавадарци и живееше во Белград. Зад себе остави над 5.000 записи од македонски изворни песни.

Почина Горан Гаврилов, сопственик на првото македонско приватно национално радио „Канал77“ и Македонски медиа сервис

По кусо боледување денеска почина Горан Гаврилов (54), основач и соственик на Радио Канал 77 и порталот Македонски медиа сервис. Гаврилов беше основач и прв човек на Асоцијацијата на приватни електронски медиуми во Македонија (АПЕММ). Поради неговото познавање на оваа област и професионалност беше вклучен и во подготовката на сите законски регулативи поврзани со медиумското […]

Почина пејачката Марина Пухариќ

Вчера на 66-годишна возраст почина пејачката пејачка на народна, староградска и забавна македонска музика Марина Пухариќ. Пухариќ ќе остане запаметена по нејзините композиции „Мојот разбој“, „Мојот сон “, интерпретациите на традиционалните песни „Зошто ми се срдиш либе“, „Дали го видовте“, „Кажи Анѓо, кажи душо“, како и на забавните нумери „Си одиш ти од мене“ „Есенска елегија“, „Биди насмеан“ и „Помина време“. Познатата интерпретаторка на македонските староградски песни Марина Пухариќ, публиката особено ја знае преку популарната песна „Бело лице љубам јас“ или „Шеќерна“ како што ја нарекуваа.  Таа има […]

Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Еден од најголемите текстописци на овие простори и легендарниот музичар Ѓорѓе Балашевиќ почина денеска на 67-годишна возраст. Ѓорѓе Балашевиќ почина за време на лечењето Ковид-19 во Клиничкиот центар на Војводина. По домашното лекување, неговата состојба пред неколку дена му се влошила, па бил примен на Клиниката за инфективни болести, каде што понатаму се лекуваше од […]

Почина музичарот Горан Јосифовски

Утринава во тешка сообраќајна несреќа починал познатиот музичар од Битола, Горан Јосифовски. Како што сооштија од СВР Битола, Јосифовски утрово околу 5 часот на магистралниот пат Битола – Прилеп излетал од патот со возилото, додека одел на работа. Од здобиените повреди при несреќата, музичарот починал на самото место. Јавноста го знае Јосифовски како поранешен член […]