Почина Тина Тарнер

 Рокенрол-кралицата Тина Тарнер, чии поп-хитови и соул-класици како „The Best“ и „What’s Love Got to Do With It“ ја направија светска музичка икона, почина вчера на 83-годишна возраст, во Цирих, Швајцарија. Пејачката последниве години страдала од голем број здравствени проблеми – рак, мозочен удар и откажување на бубрезите. Има освоено осум „Греми“ награди и беше […]

Почина Масимо Савиќ

 Во Загреб на 61-годишна возраст почина пејачот Масимо Савиќ. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. Неговата сопруга Ени и ќерката Мирна се простија од популарниот пејач со емотивна објава на социјалните мрежи.  „Нашиот татко, сопруг, гордост и љубов Масимо Савиќ нè напушти по кратката, но херојска борба. Иако отиде од овој свет, во нашите […]

Почина кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета почина на 96-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата. „Кралицата почина мирно во Балморал попладнево. Кралот и Консортот на кралицата ќе останат во Балморал оваа вечер и ќе се вратат во Лондон утре“, соопшти Бакингемската палата. Кралицата Елизабета Втора беше монархот со најдолго владеење во британската историја и најстариот шеф на држава во светот.

Почина докторот Методи Чепреганов

Почина Проф. Др. Методи Чепреганов, специјалист по невропсихијатрија и епилептологија. „Со огромна жалост би сакале да Ве известиме дека денес по кратко боледување почина нашиот ценет и почитуван Проф.Др.Методи Чепреганов.Директорот, менаџерскиот тим и сите вработени изразуваат огромна почит и благодарност за соработката и успесите во работата како дел од тимот на болницата,во која работеше повеќе […]

Почина Тоде Новачевски

Популарниот композитор Тоде Новачевски кој на јавноста ѝ е познат по многубројните хитови кои ги направи за сестринското дуо, близначките Маријана и Росана, ја изгуби битката со тешката болест, карциномот. Веста дека починал ја потврди и Росана, простувајќи се со него со емотивна порака. Новачевски е роден во Битола во 1956 година, со години живееше […]

Почина Аки Рахимовски

Хрватската музичка легенда Аки Рахимовски почина денеска на 66-годишна возраст. Оваа информација ја потврди неговиот менаџер Дамир Осредечки. Тој рече дека на пејачот утринава му се слошило и дека завршил во болница. „Пред еден час ми рекоа дека починал, се уште не ја знаеме причината за смртта“– изјави Осредечки за „24сата.хр“. На социјалните мрежи групата […]

Почина Атанас Вангелов

Филологот, научник и професор Атанас Вангелов почина денеска на 75 годишна возаст. По повод празникот 11 Октомври – Ден на народното востание му беше доделена наградата „11 Октомври” за животно дело во областа на науката и образованието. Беше поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во Богданци на 6 февруари 1946 […]

Почина пејачот Васил Атанасов, познат по хитот „Кој нè раздели“

По подолго боледување почина фолк пејачот Васил Атанасов. Атанасов почина во Германија, а веста за неговото заминување ја споделија неговите пријатели кои преку Фејсбук се простуваат од него. Веста за смртта на Васил исто така ја потврди неговата сестра Ленка, која кажа дека откако тој веќе подолго време се борел со болестите, поради стресот што […]

Почина академик Богоми Ѓузел

Македонската академија на науките и уметностите со жалење известува дека денеска во 82 година од животот, почина академик Богомил Ѓузел, редовен член на МАНУ. По повод смртта на академик Ѓузел, МАНУ ќе одржи Комеморативна седница преку видеоконференциска врска со употреба на интернет-комуникација, за што јавноста дополнително ќе биде информирана. Академик Богомил Ѓузел, поет, раскажувач, драмски […]