Утревечер во „Буква“: Промоција на „Кој го уби Едгар Алан По“ – новиот роман на Владо Јаневски

Новиот роман на писателот Владо Јаневски, „Кој го уби Едгар Алан По“, издание на издавачката куќа „Или-или”, ќе биде промовиран утревечер, на 10 јуни во 20 часот. Промоцијата ќе се одржи во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, за романот ќе зборува Анета Тасова, а извадоци од романот ќе чита Емилија Тодорова. Како што ќе напише рецензентката […]

Папараците го „фатиле“ како се дружи со бездомници, често лутал низ градот… Сите пари на Кијану Ривс завршиле во добротворни цели

Канадскиот актер Кијану Ривс е познат по тоа што го игра главниот лик „Нео“ во популарната акциска трилогија „Матрица“, но и по тоа што на маногу начини се разликува од неговите колеги. Тој нема замок, вили и луксузни работи, живее едноставен живот и многу често може да се сретне на улица. Она што помалку се […]

Eве зошто Јапонците се нација од соништата: Два воза специјално возеле до затворена станица за само една девојка да заврши средно училиште

Железничката станица Ками-Ширатаки која се наоѓа на северниот јапонски остров Хокаидо, пред многу години била затворена поради нејзината оддалечена локација и прекинувањето на транспортот со товарни возови. Сепак, Јапонската железничка служба се предомислила откако открила дека на една млада девојка ѝ е потребна оваа станицата за да оди во средно училиште секој ден. Со години […]

(ВИДЕО) Културен шок: Еве што добиваат жените во Шкотска кога ќе се породат, мајка го отвори пакетот за бебе, а еве што имаше внатре…

Во секоја земја бремените жени различно се третираат. И додека во многу земји нема ниту бременост, ниту породилно, многумина доживуваат културен шок кога ќе видат дека во некои земји сето тоа постои и е стигнато до некое ниво, што многумина не можат ниту да го замислат. Eдна мајка од Шкотска на социјалната мрежа сподели видео […]

Скопска свадба на векот: Боби Фарел од светски познатиот бенд „Бони М“ се оженил во Скопје

На фејсбук страницата „The Balkans“ објавена е интересна приказна за свадбата на Боби Фарел и Јасминa Шабан што во 1981 година се случила во Скопје, тогашна Југославија, а денес Северна Македонија. Медиумите ја нарекле свадбата „Скопска свадба на векот“, на церемонијата присуствувале 400 гости и околу 10.000 фанови и љубопитни граѓани. „Еве една интересна приказна, […]

Сте слушнале ли за „учимизу“, необичен обичај што Јапонците редовно го практикуваат: Ги полеваат улиците и влезовите пред домовите со вода, а има и зошто

Ако некогаш ја посетите Јапонија, постои голема веројатност да бидете сведок на еден необчен обичај: Јапонците истураат вода на улиците или тротоарите. Овој необичен ритуал бил сосема вообичаена утринска активност (па дури и обврска) на граѓаните во Кјото, до средината на 70-тите години. Заедно со истурање вода, задолжително било и метењето. Многубројните улици таму најчесто […]

Не паднале ниту саксиите: Зграда стара 30 години ги преживеа земјотресите во Турција, ја граделе четворица браќа

Во Антакија во Хатај, место речиси срамнето со земја од разорните земјотреси што ја погодија Турција на 6 февруари, зграда стара 30 години останала неоштетена, додека поновите згради околу неа паднале како кули од карти. Илјадници згради и куќи се уништени во оваа област, но оваа зграда не се ни „помрднала“, иако таа до неа […]

Oд бегалец од Бања Лука до приходи од 10 милиони долари награди од турнири: Ова е приказната на Иван Љубичиќ, тренерот на Роџер Федерер

Животот на хрватскиот спортски херој воопшто не бил како животот на колегите тенисери од целиот свет. Неговата животна приказна сигурно заслужува да биде на филмско платно, особено затоа што започнува од голема неизвесност, како бегалец од Бања Лука, па стигна да биде тренер на еден од најпознатите тенисери во светот, но и не само тоа. […]

И милијардер и добар шеф: Платил патување, хотелско сместување и го изнајмил и „Дизниленд“ за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Сопственикот на мултинационалниот фонд „Citadel LLC“, милијардерот Кен Грифин одлучил да ги награди своите вработени и заедно со нивните семејства им платил патување во Дизниленд на Флорида. Според Форбс, богатството на Грифин вреди приближно 31,7 милијарди долари, што го прави 40-ти најбогат човек во светот. Милијардерот од сопствениот џеб платил патување во Дизниленд на дури […]

Убедливо најдобрата и најкратката лекција за стресoт: Запомнете ги овие зборови и оставете ја чашата

Еден психолог им го одржал следното предавање на своите студенти: „Секојдневно се соочуваме со предизвиците и препреките, што ни помагаат да растеме и да учиме и кои нѐ дефинираат. Но, кога стресот ќе навлезе во нашата психа, тој може и други работи да ги направи невозможни. Дури може да нѐ запре и да нѐ спречи […]