Aгенцијата за вработување го објави Повикот за Самовработување: Заинтересираните можат да добијат 5.000 евра неповратни средства

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија денеска го објави повикот за поддршка на Самовработување (Претприемништво), финансирана од Буџетот на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, до невработените лица. Со овој повик се охрабруваат невработените лица со претприемачки дух, со визија да основаат свој бизнис да аплицираат во Програмата 1. Поддршка за Самовработување (Претприемништво) Право на учество имаат: […]

Ова се најбогатите луѓе во регионот на поранешна Југославија, на прво место е „кралот“ на осигурувањето

Според најновата листа што ја објави „Nedeljnik“, најбогат човек во регионот на поранешна Југославија е Дубравко Гргиќ, роден во Мостар, од Аграм групa. Гргиќ го нарекуваат „Крал на осигурувањето“, а вредноста на неговата компанија се проценува на 2,8 милијарди долари. Гргиќ е роден 1957 година во Мостар, а по студиите се преселил во Загреб, каде дипломирал […]

Преку Договорното производство на сончоглед „Кристал 1923“ обезбеди 10 000 тони домашна суровина

Договорното производство е најдоброто решение за земјоделците и откупувачите бидејќи на тој начин ќе има решен пласман и сигурна суровина. Овој модел на производство не е нов, но стана актуелен кога се интензивираше соработката меѓу земјоделците производители на сончоглед и фабриката за масло „Благој Ѓорев“, со ново име сега „Кристал 1923“. Сериозноста на двете страни […]

Компанијата „Ларс“ од Штип – дел од проектот Договорно производство: Европски и светски тренд е органската храна

Проектот „Договорно производство на органска пиперка“ во организација на Агротим, втора година по ред ги здружува земјоделските производители и преработувачки капацитети во намерата што повеќе да се развие органското производство во нашата земја. Една од компаниите кои годинава се вклучија во проектот сакајќи да помогнат во развојот на Договорното производство беше и Компанијата за конзервирање […]

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон по смртта на кралицата Елизабета станаа милијардери

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон станаа милијардери по смртта на кралицата Елизабета. Имено, овој пар од кралското семејство oсвeн штo доби нови титули по смртта на кралицата Елизабета Втора доби и богатство. Принцот Вилијам ги наследи поранешните титули на кралот Чарлс. Освен што се војводата и војвотката од Кембриџ, тие сега се и принцот и […]

Министерството за финансии го објави повикот за „Купи куќа, купи стан“

Oд денеска може да се аплицира за субвенција за станбен кредит од државата преку проектот „Купи куќа, купи стан“, информират од Министерството за финанси. Граѓаните преку јавниот повик кој е објавен ќе можат да поднесат барање, заклучно со 31 август 2022 година, за државна субвенција на учеството или на месечната рата за купување на нов […]

Плата 43.672 денари: Музеј на современа уметност вработува „советник за маркетинг и односи со јавност“

Музејот на современа уметност вработува „советник за маркетинг и односи со јавност“, а понудената плата е 43.672 денари. ЈАВЕН ОГЛАС БРОЈ – 750/2021 за вработување на 1 јавен службеник од група I, подгрупа II во НУ Музеј на современата уметност Скопје за следните работни места  1. КУЛ0102В01009 Советник за маркетинг и односи со јавност, Одделение […]

Им ги разубавија празниците на 75.000 луѓе: Банка по грешка на сметките им уплатила 155 милиони евра

Десетици илјади луѓе на божиќното утро ги изненадил неочекуван добротвор – Сантандер банка. Имено, како што објавија локалните медиуми, банката по грешка уплатила 155 милиони евра на дури 75.000 сметки. Персоналот на „Сантандер“ сега брза начин како да си ги врати парите, а таа задача им е отежната бидејќи голем дел е уплатен на сметки […]

Со години биле неактивни, сега се „будат“ и вредат вистинско богатство

„Паричник“ со биткоини во вредност од милиони долари излезе на виделина. Од досега непознати причини, од овој дигитален паричник не се вршеле трансакции со години, и покрај тоа што содржи пари што го менуваат животот. Последната трансакција од овој „паричик“ била во 2013 година, неколку години по исчезнувањето на мистериозниот креатор на биткоинот Сатоши Накамото. […]

Објавени добитниците на првите годишни награди на Македонска берза за 2021

Добитници на првите годишни награди на Македонска берза за 2021 година се: 1. Категорија „Акција со најголем промет во 2021 година“ · Во конкуренција на акционерски друштва над 50 милиони пазарна капитализација добитник е Комерцијална банка АД Скопје · Во конкуренција на акционерски друштва под 50 милиони пазарна капитализација добитник е Македонијатурист АД Скопје 2. […]