Лов на милион долари во САД: Граѓаните имаат шанса да ги заработат ако докажат дека снимиле вонземјани

Американската компанија „Ринг“ нуди неверојатни 1 милион долари награда за оној кој може да обезбеди научни докази за вистинска форма на вонземски живот. Компанијата е во сопственост на „Амазон“ и е позната по снимањето на срдечни средби и сомнителни посетители пред врата, а ова е нејзина нова, амбициозна иницијатива, која ќе се надоврзи на Ноќта […]

(ВИДЕО) Не ги плашат децата дека ќе ги уапси полиција или дека ќе ги земе вештерка: Еве како Јапонците ги воспитуваат своите најмили за кога ќе пораснат да бидат самостојни и среќни луѓе

Eдно видео споделено од Американец, кој потекнува од Филипините и има сопруга Јапонка, открива фасцинантни аспекти за тоа како неговата сопруга ги воспитува децата според јапонската традиција. Тој го сподели своето изненадување бидејќи неговата сопруга пораснала и живеела во Јапонија, а сега ги применува овие традиционални методи и за своите деца. Првото изненадување доаѓа со […]

(Интервју) Билјана Василевска, овластен проценувач од областа на земјоделството: Новиот систем на осигурување, предвидува процената и исплатата на штетите да ги вршат субјекти кои за тоа се точно определени и стручни во својот дел од работењето

Земјоделското осигурување во нашата земја станува задолжително со закон, кој треба да стапи на сила во 2024 година. Новиот концепт на земјоделско осигурување предвидува формирање на осигурителен пул, чија цел ќе биде осигурување на земјоделското производство на сите земјоделци. Крајна цел на овој проект е сите засегнати страни да бидат задоволни, односно за определен период […]

Почина Тина Тарнер

 Рокенрол-кралицата Тина Тарнер, чии поп-хитови и соул-класици како „The Best“ и „What’s Love Got to Do With It“ ја направија светска музичка икона, почина вчера на 83-годишна возраст, во Цирих, Швајцарија. Пејачката последниве години страдала од голем број здравствени проблеми – рак, мозочен удар и откажување на бубрезите. Има освоено осум „Греми“ награди и беше […]

И милијардер и добар шеф: Платил патување, хотелско сместување и го изнајмил и „Дизниленд“ за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Сопственикот на мултинационалниот фонд „Citadel LLC“, милијардерот Кен Грифин одлучил да ги награди своите вработени и заедно со нивните семејства им платил патување во Дизниленд на Флорида. Според Форбс, богатството на Грифин вреди приближно 31,7 милијарди долари, што го прави 40-ти најбогат човек во светот. Милијардерот од сопствениот џеб платил патување во Дизниленд на дури […]

Позитивно изненадување за Илон Маск: Во секоја куќа во овој македонски град има најмалку по една „тесла“

Основачот на „Тесла“, Илон Маск, еден од најпознатите претприемачи на денешницата, позитивно се изненадил кога разбрал дека жителите на овој град имаат најмалку по една тесла во нивните гаражи. Како што дознаваме, жителите на македонскиот град Кочани, како и околните села, во нивните подруми, гаражи… имаат по најмалку една тесла, некои дури и по пет […]

Се разбираме ли и зошто не: Машки и женски стил на комуникација

Мажите и жените се различни во многу нешта. Снимките направени со магнетна резонанца покажуваат дека кога комуницираат мажите користат само два мозочни центрс. Жените пак, во комуникацијата користат седум мозочни центри. Тоа би изгледало како мажите да користат два фара, а жените кога комуницираат нивниот мозок наликува на новогодишна елка на која сите сијалички светат. […]

(ВИДЕО) Закон за ЗАДОЛЖИТЕЛНО ЗЕМЈОДЕЛСКО ОСИГУРУВАЊЕ: Нема компромис со климатските промени – твоја одговорност е да го заштитиш сопственото производство и добиток!

Климатските промени се комплексен проблем, за чие решавање е потребно спроведување на активности на повеќе нивоа на човековиот, општествениот и економскиот живот. Владата на Република Северна Македонија изготви закон за задолжително осигурување во земјоделството, со цел воспоставување на систем на осигурување, кој ќе обезбеди ефикасен, брз и економичен пристап на заштита на лицата кои се […]

Има и видео: Брз чоколаден колач без печење

Доколку сакате да го подготвите убав чоколаден колач, а немате мнгоу време на располагање во продолжение погледнете го овој рецепт за кој ви требаат само 4 состојки и е без печење. Колачот се прави многу лесно, многу е вкусен и изгледа прекрасно. Со едноставен трик со чаша ќе добиете необичен прстенест облик, а ќе биде […]