Кери Бредшо го чита романот на Лана Басташиќ од Бања Лука, таа ѝ порача: „Прати ми пар чевли, да можам да си ја платам киријата“

Актерката Сара Xесика Паркер редовно споделува на Инстаграм како го поминува времето помеѓу сетовите на снимање на новата сезона на серијата „Сексот и градот“. Таа деновиве со своите следбеници сподели дека моментално го чита романот на Лана Басташиќ, родена во Загреб, а пораснала во Бања Лука. Станува збор за книгата „Фати го зајакот“, за која […]

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер ќе бидат дел од годишната конференција за е-трговија

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе биде место каде што сите присутни ќе можат да ги прошират своите знаења во областа на е-трговијата, како и да […]

Без брашно, млеко и јајца: Рецепт за најлесната чоколадна торта од само 3 состојки

Чоколадната торта е омилен десерт во многу домаќинства. Но, дали знаевте дека можете да направите чоколадна торта без вообичаените состојки како брашно, млеко или јајца? Пробајте го овој едноставен рецепт за чоколадна торта кој многу често го прават оние кои се интолерантни или алергични на глутен и лактоза, а за да го направите ќе ви […]

Балкански балкон: Есенска верзија

Дојде есента, а во есен, се уште се чувствува по малку топлината од летото, но во тек се подготовките за зима. Како изгледа една балканска тераса деновиве погледнете на фотографиите направени од „bulgarian.daze“/ Фотографиите се објавени и на фејсбук страницата „The Balkans“ каде што многумина се согласија дека ова е „авентична“ балканска тераса, а уште […]

Архитектонско чудо среде шума: Канцеларија од 72 квадратни метри каде многумина би сакале да работат

Шпанската архитектонска фирма „SelgasCano“ стои зад неколку интересни проекти низ целиот свет – од салите „Auditorio de Badajoz“, „Auditorio El Batel Cartagena“ и „Auditorio de Plasencia“ во Шпанија, преку згради во Лондон, Португалија и Лос Анџелес до училиште и центар за вакцинација во Африка. Најпосетен проект, сепак, е нивната канцеларија среде шума, односно во близина […]

Причини поради кои туристите ги бираат Малдивите за одмор

Прекрасниот архипелаг е омилен не само за романтичните, туку и за оние кои сакаат одмор во вистинска смисла на зборот. Недопрените плажи, луксузни вили на брегот и уживањето се вообичаени асоцијации за оваа дестинација. Секој кој еднаш ги посетил Малдивите, тешко дека нема да се врати. Постојат многу причини да ја посетите оваа далечна дестинација. […]

Изгоре ковид центарот во Тетово, најмалку 10 жртви

Најмалку 10 жртви однесе пожарот што избувна синоќа околу 21 часот во модуларната болница во Тетово. Во гаснењето учествуваа над 30 пожарникари со седум возила.  Надлежните најавија детална истрага за утврдување на причините на пожарот, а на терен, како што соопшти вчера Јавното обвинителство, работат тројца обвинители од Тетово и двајца обвинители од Скопје. – […]

Ѓоковиќ стана Вимблдон шампион по шести пат

Новак Ѓоковиќ направи уште еден одличен резултат и го освои новиот Вимблдон, трет по ред, со победа од 3: 1 наспроти Матео Беретини. Ова е 20-ти освоен Грен слем турнир за српскиот тенисер, кој се изедначи со најголемите ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер. Натпреварот се играше три часа и 22 минути, а Новак дојде […]

Ричард Бренсон стана првиот милијардер кој си се прошета до вселената

Британскиот милијардер Ричард Бренсон ја оствари животната желба и одлета до работ на вселената. Денеска со ракетен авион на неговата компанија „Вирџин Галактик“, Бренсон се искачи во височините, оставајќи го хоризонтот на Земјата во далечината. Милијардерот Бренсон летна од Ново Мексико, САД со авионот што го усовршуваше 17 години. На височина од 89 км, по […]

Богатите луѓе ги прават овие 12 работи: Внимавајте на шестото, тоа е најважното

Богатите и сиромашните луѓе ги делат само овие 12 едноставни правила. Начинот на живот е клучот за успехот на сите полиња, а од денес можете да започнете да ги применувате: Еве што прават сите успешни и богати луѓе секој ден: Читаат редовно Богатите повеќе би сакале да го поминуваат своето време со добра книга отколку […]