Суецкиот канал е oдблокиран, но бродот сè уште останува таму додека не плати милијарда долари

Компанијата Евергрин, чиј брод Евер Гивен го запре сообраќајот преку Суецкиот канал ќе мора да плати огромна штета. Се проценува дека блокадата на Суецкиот канал дневно спречувала минување на товар вреден 9,8 милијарди долари. По неколку обиди и речиси седум дена по блокирањето, бродот беше поместен, но сè уште не го напуштил каналот. Египетските власти […]

(ВИДЕО) Овој морнар живее сам на напуштен брод: Сè што сакам е да се вратам дома

Во последните четири години, морнарот Мохамед Ајша живее на напуштен товарен брод во близина на брегот на Египет. Откако екипажот го напуштил бродот тој е сосема сам. „Сè што сакам е да се вратам дома кај моето семејство. Ве молам помогнете“, вели тој во разговор со Пол Адамс од Би-Би-Си кој во последните неколку недели […]

(ВИДЕО) Мислевте дека ова е само приказна што кружи на интернет, вистина е: Maма Ли продала сè што има и до крајот на животот планирала да живее на брод

Да се живее на брод за некого можеби изгледа како кошмар, но не и за оваа баба, која повеќе од eдинаесет години живеела на крузерот „Crystal Serenity“. Ли Вачстетер (90) или „Мама Ли“ кога ѝ починал сопругот одлучила да ја продаде својата куќа на Флорида и засекогаш да се пресели на брод. Таа ги обожавала […]