Временска прогноза

ИНФОРМАЦИИ

Времето денеска ќе биде облачно со сончеви периоди.

Ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен правец, а за вечерните и ноќните часови се предвидуваат повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег.

Во западните делови врнежите повремено ќе бидат поинтензивни и проследени со засилен југозападен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до -1, а максималната ќе достигне од 5 до 11 степени.

Во Скопје прoменливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во ноќните часови ќе има повремени врнежи од дожд. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне до 7 степени.

Во сабота претпладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, а вдолж Повардарието засилен северозападен ветер. Потоа во следните денови времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи претежно од дожд, пообилни во недела попладне.