524 oздравени пациенти од Ковид 19, нови 642

ИНФОРМАЦИИ SLIDE

Во последните 24 часа се направени 2.730 тестирања, а регистрирани се 642 нови случаи на КОВИД-19 во:-Скопје 321 -Прилеп и Велес по 40 -Куманово 27 -Гостивар 23 -Кавадарци 22 -Охрид 20 -Тетово и Неготино по 17 -Штип 15 -Битола и Струмица по 13 -Берово 12 -Делчево 9 -Гевгелија 7-Ресен и Богданци по 6 -Струга и Кочани по 5 -Дебар, Виница и Крушево по 4 -Кичево и Свети Николе по 3 -Македонски Брод 2 -Крива Паланка, Радовиш, Кратово и Демир Капија по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 61 – 91 година и тоа: 5 пациенти од Скопје, од Тетово – 3, од Прилеп, Гостивар и Кавадарци – по 2 починати и по едно починато лице е пријавено од Штип, Велес, Охрид, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово.

Сите пријавени се починати во болнички услови.

Регистрирани се 524 оздравени пациенти од:-Скопје 347-Прилеп 42 -Куманово 21 -Битола 16 -Тетово 13 -Велес и Гевгелија по 12 -Кочани 10 -Гостивар 9 -Берово 8 -Струмица 6 -Валандово 5 -Крушево 4 -Свети Николе, Кратово, Пробиштип и Пехчево по 3 -Кичево 2 -Кавадарци, Охрид, Крива Паланка, Демир Хисар и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 590.276 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.378, бројката на оздравени пациенти е 100.774, на починати е 3.473, а бројот на активни случаи изнесува 15.131.