Владата на премиерот Зоран Заев си даде колективна оставка

Премиерот Зоран Заев и претседател на владејачката СДСМ вчера по неуспехот што го претрпе партијата на локалните избори на завршната прес-конференција по затворањето на гласачките места изјави дека поднесува оставка од двете функции. – Ја преземам одговорноста за лошите резултати од овие избори, рече Заев и им ја честита победата на политичките опоненти. Според Уставот, […]