(ВИДЕО) НАСА го изведе првиот лет на хеликоптер на Марс

Малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity) успешно се одвои од почвата на Марс. За првпат во историјата, по неколку одложувања на претходно објавените датуми, НАСА денеска успеа да го подигне хеликоптерот од тлото на Црвената планета во 9,30 часот. НАСА претходно го одложи летот на ден пред да се случи првично закажаното полетување, поместувајќи го времето […]

(ВИДЕО) Први снимки од Марс

Првото видео од Марс, благодарение на роверот на НАСА, е испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенското летало на Марс. Аудио материјалот од Марс трае 10 секунди, а од него се слушаат звукот на роверот и звукот на ветрот на Марс. Роверот Истрајност (Perseverance) пред два […]

За прв пат ќе слушнеме како звучи ветерот на Марс

Скопското астрономско друштво на својот Фејсбук профил објаснува што следува по слетувањето на роверот Истрајност на планетата Марс: „Се будиме полека. Роверот Истрајност (Perseverance) пред два дена слета во кратерот Језеро на Марс. Сега останува да му се смени софтверот за слетување со софтверот за работа на Марс. Полека ќе се проверува дали сите системи […]