Во вторник започнува „Евровизија 2021“

Во услови на пандемија, во вторник, на 18 мај, ќе се одржи првото полуфинале на „Евровизија 2021“. Втората полуфинална вечер ќе се одржи во четврток, 20 мај, а големото финале во сабота, на 22 мај. Годинешниот домаќин е Холандија, откако нејзиниот претставникДанкан Лоренс победи на Евровизија 2019 во Тел Авив, Израел. По откажувањето на одржувањето […]

Многумина го погодија резултатот на оваа задача, обидете се и Вие

Математиката е природна наука и има четири основни операции – собирање, одземање, множење и делење … Сепак, изгледа дека не им омилена на многумина и не сите ѝ посветуваат внимание. Можете ли да го погодите резултатот на оваа фотогрфија?! Резултатот на оваа задача е 15. Честитаме ако погодивте.

MЗ: Оздравени 1178 пациенти, нови 324, а починале 26 лица

Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на Ковид 19 во:-Скопје 110 -Куманово 44 -Охрид 18 -Струмица 17 -Прилеп и Тетово 13 -Штип 11 -Битола, Велес и Кичево по 10 -Свети Николе 9 -Кочани и Виница по 8 -Радовиш 6 -Гостивар и Дебар по 4 -Кавадарци, Гевгелија, Ресен, […]

Како да привлечете пари?! Еве што советува фенг шуи

Велат дека парите доаѓаат кај оние кои знаат како да ги привлечат. Според филозофијата на фенг шуи, но и други слични филозофии, постојат бројни, едноставни начини со чија помош се привлекуваат пари и ќе направат вашиот паричник да биде секогаш полн. Поентата е во паричникот да имате работи што привлекуваат позитивна енергија, а за почеток […]

(ВИДЕО) Французинката Колет Мазе свири на клавир повеќе од еден век

Сто и шестгодишната Французинка Колет Мазе докажа дека годините се само бројка. „Музиката за мене, за мојот дух и моето срце е храна“, вели Мазе. Таа е родена во семејство од средна класа, нејзината мајка била многу строга и ја учела дома, а нејзиниот татко имал фабрика за ѓубрива. Започнала да свири на пијано кога […]

(ВИДЕО) Не е за оние со слабо срце: Најдолгиот мост за пешаци во Португалија

Жителите на португалскиот град Арока се надеваат дека новоизградениот најдолг висечки пешачки мост во светот ќе привлече многу туристи, иако со сигурност оваа импозантна градба долга 516 метри ќе ја тестира храброста на секој кој ќе се реши да ја премине. Хуго Хавиер е еден од првите „среќници“ кој имаше можност да го помине најдолгиот […]

Koмисијата ќе предложи олабавување на рестриктивните мерки, за Велигден и Бајрам да нема полициски час

 Комисијата за заразни болести ќе ѝ предложи на Владата за претстојните верски празници, Велигден и Рамазан Бајрам, во сабота кон недела и 12 кон 13 мај, да нема полициски час и граѓаните да можат слободно да се движат, со почитување на мерките за заштита-носење маска и држење дистанца, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Оваа одлука, како и […]

Брачен пар од Хрватска посвоил повеќе од 100 деца: Тоа се прави со срце

Аница и Драго Богар од Банфи во Меѓимурје, Хрватска пред 30 години продадале сè што имаат и изградиле голема куќа за да можат да посвојуваат деца на кои им е потребна родителска грижа. Тие велат дека никогаш не зажалиле за својата одлука, пишува „24 Сата“. Нашето мото е дека нема лоши деца, па дури и […]

Почина академик Богоми Ѓузел

Македонската академија на науките и уметностите со жалење известува дека денеска во 82 година од животот, почина академик Богомил Ѓузел, редовен член на МАНУ. По повод смртта на академик Ѓузел, МАНУ ќе одржи Комеморативна седница преку видеоконференциска врска со употреба на интернет-комуникација, за што јавноста дополнително ќе биде информирана. Академик Богомил Ѓузел, поет, раскажувач, драмски […]

(ВИДЕО) Пентагон ја потврди вистинитоста на фотографиите од НЛО

Министерството за одбрана на САД (Пентагон) потврди дека фотографиите и видеото, кои „протекоа“ во 2019 година, а на кои има неидентификувани летечки објекти, се вистински. Фотографиите и видеата на кои летаат и се движат предмети во разни облици, ги направила морнарицата на САД. Сју Гоуг, портпарол на Пентагон, за Си-Ен-Ен изјавил дека морнарицата снимила три […]