МЗ: Оздравени 641 пациенти, починати 39 лица, нови заболени 603

ИНФОРМАЦИИ

Во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на Ковид-19 во:-Скопје 209 -Куманово 62 -Струмица 39 -Битола 38 -Охрид 36 -Прилеп 31 -Тетово 27 -Кочани 21 -Велес и Штип по 19 -Кичево 14 -Гостивар 13 -Кавадарци 11 -Радовиш 8 -Струга 7 -Виница 6 -Крива Паланка и Ресен по 5 -Гевгелија, Валандово и Демир Хисар по 4 -Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево по 3-Берово, Делчево и Крушево по 2 -Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 39 починати лица: 18 од Скопје (52г, 53г , 62г, 66г, 71г, 71г ,73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по 3 починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по 2 лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74г), Велес (79г), Штип (77г), Кочани (71г) и Пробиштип (63г).

Регистрирани се 641 оздравени пациенти од:-Скопје 197 -Охрид 98 -Струга 48 -Прилеп 41 -Битола 38 -Куманово 35 -Велес 34 -Струмица 26 -Штип 23 -Гостивар 22 -Тетово 20 -Кичево 15 -Кочани и Гевгелија по 8 -Радовиш 6 -Виница и Пробиштип по 5 -Ресен 4 -Крива Паланка 3 -Свети Николе и Берово по 2 -Пехчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.