Регистрирани 1.302 нови заболени од Ковид-19, 626 оздравени и 51 починати

ИНФОРМАЦИИ FEATURED 1

Во последните 24 часа од направени 4.438 тестирања регистрирани се 1.302 нови случаи на Ковид-19, како и 626 оздравени пациенти и 51 починати лица, информира Министерството за здравство.

Од вкупниот број новорегисртеирани случаи на заболени од Ковид-19 од Скопје се 523, од Битола 119, Куманово 87, Прилеп 55, Охрид 54, Тетово 51, Велес 47, Гостивар 38, Штип 34, Кочани 31, Кавадарци 30, Берово 27, Струмица и Кичево по 25, Гевгелија 24, Струга 22, Неготино 17, Ресен 14, Дебар 11, Свети Николе и Радовиш по 10, Пробиштип 8, Крива Паланка и Валандово по 7, Делчево и Виница по 5, Македонски Брод 4, Демир Хисар 3, Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2 и Кратово 1.

Од регистрираните 626 оздравени пациенти од Скопје се 312, Прилеп 77, Велес 33, Куманово 31, Гостивар 26, Битола 22, Кавадарци 19, Тетово 18, Штип 15, Неготино и Гевгелија по 12, Кочани 9, Струмиица 7, Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по 4, Богданци 3, Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по 2 и Делчево, Ресен, Виница и Кратово по 1.

Од вкупно починатите 51 лице 20 се од Скопје (87г , 81г , 80г , 80г , 79г ,79г, 76г , 73г , 71г , 69г, 68г, 68г, 62г, 62г 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г ), по 5 од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по еден починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г). Пеесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат дома.

Направени се 4.438 тестови преку: ИЈЗ-714, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-108, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–13, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–75, МАНУ-175, Жан Митрев (Филип Втори)-174, Авицена-386, Биотек-340, Систина-312, лабораторија Лаор-402, Синлаб – 94, Ремедика-51, Плодност – 112, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.379.

Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 61556, активни 10838

Прилеп 7399, активни 1055

Куманово 7351, активни 1150

Тетово 6571, активни 680

Битола 5030, активни 1149

Велес 4826, активни 813

Гостивар 4752, активни 524

Кавадарци 4695, активни 733

Штип 4458, активни 484

Охрид 4384, активни 804

Струмица 3466, активни 445

Струга 2763, активни 272

Кочани 2384, активни 281

Кичево 2148, активни 264

Неготино 2014, активни 360

Гевгелија 1967, активни 404

Свети Николе 1333, активни 133

Крива Паланка 1119, активни 112

Ресен 1093, активни 218

Радовиш 970, активни 145

Берово 922, активни 149

Дебар 880, активни 55

Делчево 877, активни 105

Пробиштип 725, активни 84

Виница 660, активни 97

Валандово 566, активни 102

Крушево 445, активни 123

Богданци 431, активни 71

Демир Капија 375, активни 61

Кратово 339, активни 26

Демир Хисар 336, активни 44

Македонски Брод 322, активни 49

Пехчево 239, активни 28

Македонска Каменица 212, активни 16

Дојран 120, активни 17.