Ѓоковиќ стана Вимблдон шампион по шести пат

FEATURED 1

Новак Ѓоковиќ направи уште еден одличен резултат и го освои новиот Вимблдон, трет по ред, со победа од 3: 1 наспроти Матео Беретини. Ова е 20-ти освоен Грен слем турнир за српскиот тенисер, кој се изедначи со најголемите ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Натпреварот се играше три часа и 22 минути, а Новак дојде до нова титула на Вимблдон, трета по ред и шеста воопшто.