(ВИДЕО) По разводот, отишла на фризер и му кажала да прави што сака: Погледнете каква го напуштила салонот

На 55-годишната Кара од САД ѝ била потребна промена, па одлучила да го посети својот пријател од училиште, познатиот стилист Кристофер Хопкинс. Кара сакала да промени нешто во нејзиниот живот, само што завршил бракот со нејзинот сопруг. Нејзе ѝ требало нешто позитивно, нешто што ќе ја направи да се чувствува подобро, поубаво, помладо… Погледнете каква […]

(ВИДЕО) Судија ослободи 96 годишен обвинет за „брзо возење“, причината е затоа што е добар човек

Франческо „Френк“ Каприо е американски адвокат, политичар и работи како главен општински судија во Провиденс, Род Ајленд. Toj e и поранешен претседател на Одборот на гувернери на Род Ајленд. Неговата судска работа се емитува и во телевизиската програма „Caught in Providence“. Во ова видео тој ослободува 96 годишен човек кој „вози само кога мора“ и […]

(ВИДЕО) Французинката Колет Мазе свири на клавир повеќе од еден век

Сто и шестгодишната Французинка Колет Мазе докажа дека годините се само бројка. „Музиката за мене, за мојот дух и моето срце е храна“, вели Мазе. Таа е родена во семејство од средна класа, нејзината мајка била многу строга и ја учела дома, а нејзиниот татко имал фабрика за ѓубрива. Започнала да свири на пијано кога […]

(ВИДЕО) Не е за оние со слабо срце: Најдолгиот мост за пешаци во Португалија

Жителите на португалскиот град Арока се надеваат дека новоизградениот најдолг висечки пешачки мост во светот ќе привлече многу туристи, иако со сигурност оваа импозантна градба долга 516 метри ќе ја тестира храброста на секој кој ќе се реши да ја премине. Хуго Хавиер е еден од првите „среќници“ кој имаше можност да го помине најдолгиот […]

(ВИДЕО) Хит техника за 2021: Еве како да направите златни и сребрени велигденски јајца

Во потрага по интересни техники за фарбање на велигденските јајца пронајдовме две кои во моментот се најпопуларни. Замислете полни чинии со златни и сребрени велигденски јајца? Тоа ќе биде најгламурозниот детаљ од празничната трпеза! Еве како да направите сребрени јајца: Ќе ви бидат потребни: варени јајца, алуминиумска фолија, белки или органски лепак. Подготовка: сварете ги […]

(ВИДЕО) 5 годишно девојче прави 80 салта за 53 секунди

Секој од нас се обидувал да направи некакви опасни потези како дете, но ова 5 годишно девојче од Кина е мајстор во својот занает. За 53 секунди таа направи дури 80 салта, или 82 според некои, бидејќи тешко е дури и да се изброи. Ли Јиамин живее во северниот кинески град Ксинжу, а тренер ѝ […]

(ВИДЕО) НАСА го изведе првиот лет на хеликоптер на Марс

Малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity) успешно се одвои од почвата на Марс. За првпат во историјата, по неколку одложувања на претходно објавените датуми, НАСА денеска успеа да го подигне хеликоптерот од тлото на Црвената планета во 9,30 часот. НАСА претходно го одложи летот на ден пред да се случи првично закажаното полетување, поместувајќи го времето […]

Најосаменот монах во светот живее во овој храм среде никаде (ВИДЕО)

На врвот на еден мал рид заобиколен со вода од езеро се наоѓа храмот Ритуо, дом на еден осамен монах кој ги поминува деновите медитирајќи. Ритуо, што значи „камен на планина“ на тибетски, често е опишуван како најосамениот храм во Тибет, а има историја подолга од 700 години. Тој исто така важи за скриен „скапоцен […]

(ВИДЕО) Инженер прави големи пирамиди од мраз за да складира вода

Сонам Вангчук живее и работи во регионот Ладах во Индија, што се наоѓа високо на Хималаите. Оваа планинска област знае да биде многу сурова особено поради долгиот период на недостиг на вода како резултат на климатските промени. Сонам, кој е инженер и едукатор, пронашол едноставен, но генијален начин за складирање вода користејќи вештачки „пирамиди“ од […]